Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pracownia filmowa „SZWENK”

Pracownia Filmowa działa w Pałacu Młodzieży  od 1992 roku, kontynuując tradycje amatorskiego ruchu filmowego. Działający w Pracowni Amatorski Klub Filmowy „Szwenk” jest jednym z najlepszych w Polsce, cieszy się również uznaniem Światowej Unii Filmu Niezależnego, działającej przy UNICEF, czego dowodem było zdobycie w 1996 roku złotego medalu UNICA. Filmy realizowane przez młodych autorów w Pracowni „Szwenk” znajdują uznanie za swe wysokie wartości artystyczne i humanistyczne na wielu festiwalach kina niezależnego w kraju i zagranicą, zdobywając liczne prestiżowe nagrody. W latach 2005-2006 byliśmy   organizatorami międzynarodowych warsztatów filmowych pozyskując fundusze z Programu Młodzież. W 2007 r. przy współpracy z portalem internetowym SwiatObrazu.pl zorganizowaliśmy dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodych tarnowian w których wzięło udział ponad 250 osób.  Trzykrotnie byliśmy również organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”.W roku 2012 otrzymaliśmy Nagrodę Uskrzydlony za całokształt twórczości nadaną przez Tanowską Fundację Kultury.

 

Zajęcia prowadzi instruktor mgr Tadeusz Koniarz

 

Lista uzdolnionej młodzieży wielokrotnie nagradzanej w konkursach i na festiwalach filmowych  związanej zawodowo z filmem i fotografią.

 

Dorobek artystyczny Pracowni Filmowej AKF Szwenk

Breakdance Krzysztof Głuszak, 1986
- IV Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa wyróżnienie

(film bez tytułu) Wiesław Wójcik ,Krzysztof Głuszak, 1986
- IV Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa I nagroda

Widok z mojego okna Dariusz Kuciewicz, 1987
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa II nagroda
- XXIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 w Książu 1998 Grand Prix
- XXIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 w Książu 1998 Nagroda Federacji Amatorskich Klubów Filmowych

Bestseller Dariusz Kuciewicz, 1987
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa Nagroda Główna - Złota Kamera
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa Nagroda Publiczności
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa wyróżnienie w konkursie międzynarodowym
- Konfrontacje Amatorskich Klubów filmowych Polski Południowo-Wschodniej Tarnobrzeg 1987 wyróżnienie
- VIII Konfrontacje Filmu Amatorskiego i Video Katowice 1988 Nagroda Główna „Górniczy Oskar” za reżyserię
- Festiwal Filmów Amatorskich Chorzów 1989 wyróżnienie
- XX Festiwal Filmów Amatorskich Dąbrowa Górnicza 1988 wyróżnienie
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich – Warszawa 1987, nagroda operatora Krzysztofa Sylwanowicza za zdjęcia

Pocztówka z Darłowa Krzysztof Głuszak 1987
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa nagroda za zdjęcia barwne
- 1987 Konfrontacje Amatorskich Klubów Filmowych Polski Południowo-Wschodniej Tarnobrzeg wyróżnienie


690 Dariusz Kuciewicz, 1988
- V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich - Warszawa nagroda za zdjęcia barwne

Zdeptane lwy z kamiennych tablic Tadeusz Koniarz, Piotr Brich, 1987
- 1987 Konfrontacje Amatorskich Klubów filmowych Polski południowo-wschodniej Tarnobrzeg II nagroda
- VIII Konfrontacje Filmu Amatorskiego i Video Katowice 1988 Nagroda Główna Górniczy Oskar  za dżwięk
- XX Zagłębiowski Przegląd Filmów Amatorskich Dąbrowa Górnicza 1988 wyróżnienie

Łzy Chin, Krzysztof Głuszak, Wiesław Wójcik, Tadeusz Koniarz, Rafał Rzeźnikiewicz, 1990
- I Nagroda Studia Lato 2TVP (Kraków)

Fotografie Piotr Godzina, Tomasz Tomaszewski, Tadeusz Koniarz, 1993
- Bieruń Nagroda dla najmłodszego uczestnika

Spleen Łukasz Maciejewski, 1994
- 12 Przegląd  Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich, Warszawa 1994 wyróżnienie
- Bieruń 1995 wyróżnienie
- IV Ogólnopolski Festiwal Krótkometrażowych Amatorskich Filmów Video SMOFI Kraków 1994 wyróżnienie
- XL Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Konin 1994 wyróżnienie

Player Piotr Godzina, 1994
- 12 Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich, Warszawa 1994 I miejsce
- Festiwal Kina Familijnego "Łaziskie Liście" Łaziska 1995 nagroda specjalna
- II Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych- Bieruń 1995 II miejsce
-film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Filmów Amatorskich UNICA - Hradec Kralove Czechy 1994

Psinka Ewa Ziobroń, 1994
- Festiwal Filmów Jednominutowych, Wronki 1994 wyróżnienie

W amoku Piotr Godzina, 1994
- 13 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie 1995 II miejsce - Srebrna Kamera
- 13 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie (w dniu międzynarodowym – III miejsce Brązowa Kamera
- 13 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie nagroda publiczności
- 13 Przegląd Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie nominacja do nagrody roku FTFN i Komitetu Kinematografii za scenariusz
- IV Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Wołów 1996 wyróżnienie za efekty specjalne

- Festiwal Kina Familijnego "Łaziskie Liście" Łaziska 1995    I  Nagroda Złote Łaziskie Liście
- film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu UNICA Bourges, Francja 1995


Nad Styksem Kinga Gałuszka, 1995
- XV Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie 1995 Grand Prix
-film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu UNICA Bourges, Francja 1995

Kruk Agnieszka Padło, 1995
- Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka", Oświęcim 1996 nagroda prezydenta miasta Oświęcimia

Cierpienia młodego W. Zuzanna Solakiewicz, 1994
- 13 Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów w Warszawie wyróżnienie 1995

Iluzja Kinga Gałuszka, 1994
- II Międzynarodowy Festiwal Filmowy POL-8 1996 II nagroda

Wiem - nie wiesz Zuzanna Solakiewicz, 1995
- XXX Ogólnopolski Festiwal Filmowy POL-8 1996 wyróżnienie
- VI Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, Oświęcim 1996 III Nagroda

Fatamorgana, Natalia Surmiak 1995
-wyróżnienie w konkursie filmów warsztatowych  Łeba 1995

 

Pociąg Natalia Surmiak, 1995
- XLII Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich w Koninie 1996 wyróżnienie
- 14 Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich w Warszawie 1996 wyróżnienie
film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu UNICA Almelo, Holandia 1996

Kampania Tadeusz Koniarz, 1995
- Ogólnopolski Festiwal Filmowy Jedna Minuta Wronki 1995 wyróżnienie
- I Międzynarodowy Festiwal Krótkometrażowych Amatorskich Filmów Video SMOFI Kraków 1996 wyróżnienie
- II Międzynarodowy Festiwal Filmowy POL-8 Polanica 1996 II nagroda
- I Krakowski Przegląd Filmów Amatorskich „Z człowiekiem w kadrze” Kraków 1996 wyróżnienie za pomysł
- III Ogólnopolski Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Publicystyka Kędzierzyn 1996 wyróżnienie
- Internationales Berliner Festival der Nichtkommerziellen Films und Video - „Ein Fenster zum Osten” Berlin 1997 wyróżnienie
- III Ogólnopolski Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Bieruń 1997 nagroda specjalna
- I Ogólnopolski Przegląd Filmów Nieprofesjonalnych Ostrołęka 1998 wyróżnienie w zestawie filmów AKF Szwenk
- VI ZOOM Festiwal Amatorskich Filmów Video Zielona Góra 2002 wyróżnienie w zestawie filmów AKF Szwenk

Róża Katarzyna Koniarz, 1995
- XXX POL-8 1996 III nagroda w Konkursie Krajowym
- II Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich Pol-8 w Polanicy Zdroju wyróżnienie 1996
- XXX Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich Pol-8 w Polanicy Zdroju nominacja do nagrody roku za scenariusz 1996
- XIX Festiwal Artystyczny Młodzieży w Krakowie I nagroda 1999
-III Warsztaty Filmowe w Łebie wyróżnienie

Teleplastikon Katarzyna Koniarz, 1996
- III Biennale Filmu Amatorskiego w Wołowie 1997 III nagroda
- III Ogólnopolski Festiwal w Bieruniu 1997 nagroda specjalna
- III Ogólnopolski Festiwal Filmowy Wronki 1996 wyróżnienie

Żuć albo nie żuć Katarzyna Koniarz, 1996
- XLII Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Konin ' 96 nagroda za najlepszy debiut 1996
- XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Dozwolone do 21 lat" w Warszawie wyróżnienie 1996
- Ogólnopolski Festiwal Filmów Jednominutowych we Wronkach wyróżnienie 1996
- IV Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Wołów 1996 III nagroda


Sen nocy letniej Katarzyna Koniarz, 1996
- XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone...” w Tarnowie 1997 wyróżnienie

III Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich w Bieruniu 1997 - nagroda dla najmłodszego uczestnika

Around the woman Sławomir Kostrzewa, 1996
- IV Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Jedna Minuta” Wronki 1997 wyróżnienie
-XVI Międzynarodowy Festiwal „Dozwolone do 21”Warszawa,1998 wyróżnienie

Mój własny koniec świata Sławomir Kostrzewa, 1996
- XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich OKFA 1998 wyróżnienie

Wycieczka , Sławek Kostrzewa, 1996
- XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Warszawie nominacja do nagrody roku za zdjęcia
- XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Warszawie nagroda specjalna dla Sławka Kostrzewy za dbałość o formę w swoich filmach,1996

Zbrodnia nie-doskonała Katarzyna Koniarz, 1997
- III nagroda XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone...’ 1998 w Warszawie
- wyróżnienie IV Międzynarodowy Festiwal Filmowy POL-8 1998
- II nagroda XIX Festiwal Artystyczny Młodzieży w Krakowie 1999

Fin du train Natalia Surmiak, 1997

- nominacja do nagrody roku za zdjęcia - Bartosz ‘Elvis’ Wydra Międzynarodowy Festiwal Amatorski POL-8 1997
- wyróżnienie XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Tarnowie 1997

Dokąd idziesz… Katarzyna Koniarz ,1998
- IV miejsce Międzynarodowy Festiwal Filmowy Światowej Unii Filmu Nieprofesjonalnego UNICA w Mayerhofen Austria 1998
- I nagroda IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Publicystyka” w Kędzierzynie-Koźlu 1998
- wyróżnienie V Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 1999
- V miejsce  I Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych w Dębicy 2000
- II nagroda VI ZOOM Festiwal Amatorskich Filmów Video Zielona Góra 2002
- nominacja do nagrody roku za scenariusz XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich OKFA 1998

Na medal Tadeusz Koniarz, 1998
- Grand Prix II Warszawski Festiwal Kina Niekomercyjnego Warszawa 1998
- wyróżnienie II Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF Cinema w Poznaniu 1998
- Brązowy Medal  Internationalen Duisburger Filmtagen - Duisburg, Niemcy 1999
- wyróżnienie V Internationales Berliner Festival der Nichtkommerziellen Films und Video - „Ein Fenster zum Osten” Berlin 1999
- nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej w Oświęcimiu
Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”, Oświęcim 2000

 film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu UNICA w Lappeenranta, Finlandia 1999

Brama Hubert Ramotowski, 1998
- III Miejsce Międzynarodowy Festiwal Filmów Jednominutowych we Wronkach 1998
- Grand Prix VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych SMOFI w Krakowie
- wyróżnienie za dźwięk VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych SMOFI w Krakowie
- wyróżnienie XLV Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich w Koninie 1999
- film reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu UNICA w Lappeenranta, Finlandia 1999
- III miejsce 10. Hrvatska Revija Jednominutnih Filmova, Pożega, Chorwacja

branockaKrzysztof  Brożek, 1998
- II nagroda II Warszawski Festiwal Kina Niekomercyjnego Warszawa 1998

Rozbitkowie - Marcin Skruch, 1999
- wyróżnienie XXI Spotkania Artystyczne Młodzieży Kraków 2001

przychodzimy, odchodzimy... , Katarzyna Koniarz, 1999
- wyróżnienie IV Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF Cinema w Poznania 1999

- wyróżnienie  XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone.do 21” 2000
- wyróżnienie V Ogólnopolski Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych w Bieruniu 2001
- wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich OKFA w Koninie 2000

Cały ten cyrk Tadeusz Koniarz, 2000
- Nagroda Jury  IV Krakowski Przegląd Filmów Amatorskich „Z człowiekiem w kadrze” Kraków 1999

West 15 Łukasz Cholewiak, Katarzyna Koniarz. 2000
- I Nagroda Jury Niezależnego  XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Warszawie 2000
- II Nagroda  XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Warszawie 2000
Nagroda Specjalna za najlepszy dokument XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” w Warszawie 2000
- wyróżnienie IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Publicystyka 2000” w Kędzierzynie-Koźlu
- wyróżnienie V Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF Cinema w Poznaniu 200
- wyróżnienie VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 2001
- I nagroda IV Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Filmowe Zwierciadła” w Ostrołęce 2001
- I nagroda XXI Spotkania Artystyczne Młodzieży w Krakowie 2001
- wyróżnienie Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich OKFA w Koninie 2000

Spotkanie, współpraca AKF ‘Chemik’ Oświęcim i NKF ‘Groteska’ Kędzierzyn-Koźle, 2000
- nagroda specjalna V Ogólnopolski Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych w Bieruniu 2001

Harmonia sfer, współpraca ŁOŚ FILM, 2001
- III Nagroda Festiwal Filmów Jednominutowych  2001

Gadzio Paweł, Natalia Surmiak, współpraca Wydział Radia i Telewizji Uniwersytet Śląski, 2001
- wyróżnienie,
VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka’ 2001

Wpellzlyśmy , Maciej Karkosza i Bartek Poręba, 2005

-III nagroda ,23 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów

-wyróżnienie 51 Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich,Konin, 2005

I miejsce, III Europejskie Spotkania Twórczych Nastolatków” Look at Me”,Kielce,2005

II miejsce,  IV FESTIWAL Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych STOP, Skrzyszów ,2007

 

…oto jest pytanie…, Krzysztof Głuszak ( junior), 2005

- II miejsce,  III Europejskie Spotkania Twórczych Nastolatków”   Look  at Me”,Kielce,2005

 -wyróżnienie VII Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych im. Leona Wojtali 'BIERUŃ 2005'

-wyróżnienie, XXX Jubileuszowy Festiwal Artystyczny Młodzieży,  Kraków, 2010

- I miejsce,  IV Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych STOP, Skrzyszów ,2007

 

Porządek musi być, Maciej Karkosza, 2006

 -I miejsce, II Festiwal Krótkich Form Internetowych „X – OZY” Lubliniec 2008

 

LE SAC, Edyta i Łukasz Cholewiak, 2006

- III nagroda ,24 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów

-Nagroda Specjalna, VIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich w Bieruniu,2007

 

Widzę Cię, Maciej Karkosza i Krzysztof Ruszel,2006

-Nagroda Publiczności, 24 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów, 2006

 

Jestem więc myślę, Krzysztof Głuszak (junior), 2007

- wyróżnienie, Festiwal Filmów Amatorskich” Łaziskie Liście”,2007

 

Bosy Komornik, Maciej Karkosza i Piotr Godzina ,2007

- II nagroda, 25 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów, 2007

S.O.S, Maciej Karkosza i Piotr Godzina ,2008

 - wyróżnienie 26 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów, 2008

 

Trawka nie lepsza niż picie, Krzysztof Głuszak (junior), 2009

-III nagroda, 27 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 Tarnów, 2009

-II nagroda, VI Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych STOP, Skrzyszów ,2007

-II miejsce Srebrny Pasikonik, II edycja Festiwal Filmów Po Godzinach, Kraków 2010

-II nagroda, XXX Jubileuszowy Festiwal Artystyczny Młodzieży,  Kraków, 2010

 

NAGRODY ZESPOŁOWE i INNE

- nagroda zespołowa za zestaw filmów V Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Filmów Amatorskich Warszawa 1986

 -Nagroda Gazety Krakowskiej,  za ważne wydarzenie kulturalne roku 1988 za organizację przeglądu filmów AKF Szwenk w Dzielnicowym Domu Kultury w Klikowej 

- nagroda zespołowa  II Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich w Bieruniu, 1995

 - nagroda zespołowa XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie 1995

- wyróżnienie za grę aktorską dla Kingi Gałuszki III Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Wołów 1996

- nagroda zespołowa za całokształt twórczości
  Festiwal Filmowy Mini - Max Katowice 1996

- nagroda zespołowa XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 w Warszawie 1996 

- Złoty Medal UNICA  1996 za całokształt twórczości 

- nagroda zespołowa XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 w Tarnowie 1997 

- nagroda zespołowa  XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 w Warszawie 1998 

- nagroda zespołowa  Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Filmowe Zwierciadła” w Ostrołęce 1998

- I nagroda za zdjęcia w prezentowanych filmach  dla Tadeusza Koniarza  III Biennale Filmu Amatorskiego w Wołowie 1996 

- III Biennale Filmu Amatorskiego w Wołowie 1996 nagroda za interesującą indywidualność twórczą dla Piotra Godziny

- I nagroda zespołowa II Warszawski Festiwal Kina Niekomercyjnego 1998

- nagroda zespołowa XVII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Dozwolone do 21 w Warszawie 1999 

- nagroda zespołowa VI Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Filmów Video ZOOM, Jelenia Góra 2002

- nagroda zespołowa za zestaw filmów"Przełamać fale", "Oto jest pytanie...", "Wpellzyśmy..." IX Międzynarodowy Festiwal Niezależnych Filmów Video ZOOM w Jeleniej Górze,2005,

- wyróżnienie zespołowe za zestaw filmów: "Przełamać fale", "Oto jest pytanie...", "Paradoks", "Wpellzyśmy..., LE SAC"

XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Kochać Człowieka",
 Oświęcim, 2006 

hala PM GUMNISKA

hala zaprasza... kiedy, co?