Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /stronapm/templates/pm3/functions.php on line 194

Inscenizacje przypowieści japońskich w wykonaniu wychowanków zajęć teatralnych PM podczas Wieczoru Japońskiego.

 Podczas uroczystej Gali 50-lecia Sekcji Judo, wychowankowie zajęć teatralnych Pałacu Młodzieży z grupy starszej zaprezentowali kilka, krótkich przypowieści japońskich, nawiązujących do kultury, tradycji i mitów japońskich, które zostały przygotowane pod kierunkiem Izabeli Surdej. Przedstawione przypowieści, m.in.: ,,Ciężka praca i oświecenie”, ,,Wewnątrz” stanowiły przede wszystkim ilustrację relacji: nauczyciel- mistrz i uczeń. Jak to wynika z przypowieści, ukazywały prawdy moralne, filozoficzne oraz etyczne. W roli mistrza wystąpił Szymon Sworst, natomiast w rolę ucznia wcielił się Kacper Duras. W roli prowadzącej i  narratora była Anna Hajduk.. W scenkach zagrali także wytypowani wychowankowie zajęć teatralnych: Karolina Więcław, Aleksandra Juraszkiewicz, Aleksandra Ciurej oraz Ewa Bilska, która również aktywnie zaangażowała się w dostarczenie strojów i rekwizytów japońskich do przedstawionych scenek Dla większości młodzieży był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością, dostarczył im wiele miłych emocji i przeżyć.

Czytaj więcej: Inscenizacje przypowieści japońskich w wykonaniu wychowanków zajęć teatralnych PM podczas Wieczoru...

XII Konkurs Recytatorskie "Entliczek- pentliczek" w Krakowie - Wychowankowie zajęć teatralnych PM w eliminacjach wojewódzkich

Wychowankowie zajęć teatralnych Pałacu Młodzieży prowadzonych przez Izabelę Surdej wzięli udział w XII Konkursie Recytatorskim dla najmłodszych ,,Entliczek- pentliczek”, który odbył się 24 kwietnia’15r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Krakowie. Konkurs trwał dwa dni, wzięło w nim udział ok. 200 dzieci z Krakowa i województwa małopolskiego. Wyniki konkursu będą znane najpóźniej 6 maja, ale już teraz można pogratulować naszym najmłodszym wychowankom, którzy pięknie i dzielnie reprezentowali Pałac Młodzieży w eliminacjach wojewódzkich tego konkursu. Dla niektórych z nich był to pierwszy występ na tak dużej scenie i dostarczył wiele wrażeń. Magdalena Gniadek zaprezentowała wiersz W. Chotomskiej pt: ,, Z krainy czarów nie wagaruj”, Natalia Michalska -,, Żabie kaprysy” Anny Kacy, a Michał Hańbicki przedstawił utwór L. Miklaszewskiego ,, Na leśnej polanie”. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Niezwykły spektakl ,,Od serca do serca wprost” za nami

W Pałacu Młodzieży w Tarnowie odbył się spektakl teatralny:,, Od serca do serca wprost” przygotowany przez  Izabelę Surdej. Wszystkich zebranych w Sali Teatralnej przywitał Dyrektor Pałacu Młodzieży  Jerzy Kosiba. Spektakl dotyczył  istoty Świąt Bożego Narodzenia, a wartości moralne, o których mówiła treść przedstawienia są ponadczasowe;  m. in. ukazano, iż życzenia nie powinny być tylko słowami, a powinny być prawdziwe, płynące od serca. Spektakl prezentował  wysoki poziom merytoryczny i dydaktyczny. W przedstawieniu wzięli udział uczestnicy zajęć teatralnych z grupy młodszej prowadzonych przez I. Surdej. Imprezę  uświetniły solistki z pracowni wokalnej Małgorzaty Boruch. Spektakl skierowany był do dzieci od lat 7, jak i do dorosłych.

Na ogromną pochwałę zasługuje postawa młodych aktorów, którzy bardzo poważnie potraktowali powierzone im role. Rewelacyjnie zagrany spektakl  dostarczył wielu  estetycznych wrażeń, został ciepło przyjęty przez widzów. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła przedstawienie gromkimi brawami.  

Wystąpili: Oliwia Lisowska, Weronika Majewska, Natalia Michalska, Natalia Kmiecik, Aleksandra Sieniawska, Aleksandra Buchacz, Magdalena Gniadek, Aleksandra Bachara, Mateusz Śmieszek, Konrad Nowak, Michał Hańbicki, Aleksandra Flis, Daria Szeremeta, Adrianna Skowrońska, Maja Lis, Martyna Mucha, Emila Mucha, Patrycja Dobrowolska, Zuzanna Merchut.

Scenariusz i reżyseria: Izabela Surdej. Fotografia: Grzegorz Mazur. Dekoracja, plakaty:Bogusław Bilik, Iwona Surman

Informacja zawodowa

Dokonując wyboru zawodu warto zapoznać się z jego szczegółową charakterystyką czyli z zadaniami i czynnościami, wymaganiami psychologicznymi, wymaganiami fizycznymi i zdrowotnymi, opisem środowiska pracy, profilem zawodu, przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu. Wszystkie te informacje i kilka dodatkowych możemy odnaleźć w bazie danych o zawodach pod nazwą Doradca 2012. Baza zawiera charakterystyki zawodów uporządkowanych
 alfabetycznej kolejności. Aby ułatwić korzystanie z zasobów informacyjnych proponuję zapoznać się z poniższym wykazem przykładowych zawodów podzielonych na kategorie tematyczne, wyszczególnionych w postaci linków prowadzących do właściwych stron bazy Doradca 2012.

Jeśli wśród przykładowych propozycji nie znajdziesz zawodu, który wzbudza Twoje zainteresowanie, możesz znaleźć odpowiedni dla siebie zawód bezpośrednio w bazie, posługując się zamieszczonym w niej, pełnym zbiorem informacji.

Zbiór wybranych zawodów w postaci linków do bazy Doradca 2012 – pobierz

Filary sukcesu

Cel – warto go mieć czy nie warto?

Wiele osób chciałoby w swoim życiu osiągnąć to szczególne „coś” Dla jednych będzie to władza i prestiż, dla innych kariera zawodowa i sukces finansowy, rodzina a jeszcze inni będą się spełniać życiowo pielęgnując brukselkę w przydomowym ogródku. Potrzeby i ambicje mamy różne, tak jak różne są zamiłowania, pasje, ustalony porządek w systemie wartości. Jednakże istnieje pewna cecha wspólna. Jest nią dążenie do określonego celu. Paradoksalnie, życie bez celu także może stać się dla kogoś celem. Więc jak to jest z tym celem w życiu i dlaczego sporo mówi się na jego temat? Czy potrzebne są cele „od święta” czy też warto je wyznaczać zawsze gdy mamy taką potrzebę?

 

Cel nadaje kierunek naszym działaniom.

Uświadomienie sobie celu powoduje, że możemy wybrać najbardziej efektywne metody działania, służące jego osiągnięciu. W praktyce oznacza to, że nie zmarnujemy czasu ani wysiłku, że skutecznie wykorzystamy własny potencjał angażując go do pracy. Przykładem może być osoba trenująca w klubie fitness. Zanim rozpocznie trening powinna ustalić w jakim celu będzie ćwiczyć. Czy chce poprawić swoją wydolność, zbudować atletyczną sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy?
A może jeszcze coś innego? Każdy z tych celów jest osiągalny poprzez stosowanie odpowiednich programów treningowych a więc odpowiednich „narzędzi”, które służą wypracowaniu określonych rezultatów.

 

Cel pomaga nam się odnaleźć, jeśli „zgubimy drogę”.

Jeśli w pewnym momencie zaczynasz mieć wątpliwości zadaj sobie pytanie o swój cel. Czy to, co robisz zbliża cię do twojego celu czy oddala? Czy pomaga osiągać cel, czy przeszkadza? Czy to, co aktualnie robisz jest na pewno tym czego pragniesz? Czy to, co robisz jest zgodne z twoim systemem wartości? Twoimi przekonaniami? Jeśli zagubimy się w natłoku różnych spraw
i okoliczności życiowych, nasz cel będzie działał jak igła kompasu, prowadząca nas na właściwy szlak.

 

Cel motywuje nas do działania, dzień po dniu.

Zdarzyło ci się kiedyś powiedzieć „Niby po co mam to robić? Nie chce mi się” No właśnie – po co? To jest kluczowe pytanie. Jeśli zamierzasz zainwestować swój czas i wysiłek w jakieś działanie, to powinieneś wiedzieć, co ci to daje. Co zyskujesz w zamian. Jeśli to, co zyskujesz ma dla ciebie dużą wartość, to zdecydujesz się na wysiłek jaki niesie ze sobą działanie. Im bardziej wartościowa „nagroda” tym większa chęć jej zdobycia a więc większa motywacja do podjęcia działania. Zatem posiadanie celu i dążenie do niego pomaga nam budować w sobie systematyczność, odpowiedzialność, zaangażowanie, niezłomność oraz wiele innych cech, przydatnych w naszym codziennym życiu. Zatem cel pomaga nam się rozwijać.

 

Cel pomaga nam się rozwijać.

Dążenie do osiągnięcia naszego celu sprawia, że poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności, nasz wewnętrzny potencjał wzrasta z upływem czasu i pozwala na stawianie sobie znacznie trudniejszych i bardziej atrakcyjnych wyzwań. Osiągając swoje cele czujemy się zwycięzcami, budujemy wysokie poczucie własnej wartości, wzrasta nasza pewność siebie, zaufanie do własnych możliwości, wiara we własną skuteczność.

A co jeśli nie osiągamy celu? Jeśli spotyka nas niepowodzenie? Przede wszystkim przyjmijmy do wiadomości, że mamy prawo do popełniania błędów lecz popełniajmy je mądrze, tzn. traktujmy nasze niepowodzenia nie w kategoriach porażki, która odbiera nam motywację, lecz jako informację zwrotną, która mówi co w naszym działaniu było nieprawidłowe.  Takie podejście wymaga odrobiny refleksyjności, zatrzymania się na moment by przeanalizować sytuację i wyciągnąć właściwe wnioski. Niepowodzenia, z których wyciągamy wnioski pozwalają nam doskonalić nasze działania, unikać tych samych błędów w przyszłości. Sprawiają, że stajemy się bardziej świadomi nie tylko własnych możliwości ale także i ograniczeń a co za tym idzie uczą nas bardziej realnego spoglądania na siebie i otaczającą rzeczywistość. To również stanowi element naszego rozwoju.

 

Jeśli do tej pory nie wyznaczałeś sobie celów, to może po przeczytaniu tego tekstu zechcesz podjąć jakieś wyzwanie. Niekoniecznie musi to być cel w rodzaju „zarobić pierwszy milion przed ukończeniem 25 roku życia”. Jeśli brakuje ci pewności siebie, uważasz, że masz za małe doświadczenie, to wyznaczaj sobie mniejsze cele, które łatwiej osiągniesz. Jednak muszą one dawać ci poczucie, że się rozwijasz. Dreptanie w miejscu nie jest dobrym pomysłem. Możesz wyznaczać sobie cele dotyczące wyników w nauce, w ramach swoich zainteresowań pozaszkolnych, w sporcie, w poznawaniu nowych rzeczy, itd. Pamiętaj tylko aby były to cele realistyczne, których osiągnięcie jest możliwe i zależy od ciebie a nie od uśmiechu losu i przypadku.

 

Istnieją zasady pracy z celem, określające precyzyjnie jaki powinien być cel, kiedy już go sobie wyznaczysz. Znajdziesz je w kolejnym artykule z cyklu Filary Sukcesu.

 

  

Doradca zawodowy

Wojciech Stelmach

hala PM GUMNISKA

Hala Gumniska

hala zaprasza... kiedy, co?