Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)

Do Tarnowa na zaproszenie Urzędu Miasta Tarnowa i Pałacu Młodzieży przyjechała 29-osobowa delegacja młodzieży z Winnicy na Ukrainie. Pod opieką pedagogów w tym dyrektora Szkoły nr 4 w Winnicy Serhija Zagorodnego oraz naczelnika wydziału edukacji tamtejszego magistratu Ireny Kravets,. ukraińscy goście przez najbliższe dni będą poznawać nasze miasto (ale także inne miejsca, np. zwiedzą Wawel i kopalnię soli w Wieliczce), zapoznawać się z jego historią i kulturą. Tarnów jest miastem partnerskim dla trzech miast Ukrainy: Tarnopola, Białej Cerkwi i właśnie Winnicy.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Sali Lustrzanej z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej, która działa pod opieką Pałacu Młodzieży w Tarnowie. W spotkaniu wziął udział Piotr Augustyński – zastępca prezydenta ds. rozwoju gospodarczego, dyrektor Pałacu Młodzieży, Jerzy Kosiba, przedstawiciele Urzędu Miasta: oraz Joanna Obal z biura promocji gospodarczej i współpracy międzynarodowej i Ewelina Proszowska z Wydziału Edukacji UMT, a także młodzież z klasy dziennikarskiej VII Liceum Ogólnokształcącego. Niełatwej roli tłumacza młodzieżowej wymiany poglądów podjął się Jan Hućko z USC w Tarnowie.
Podczas blisko trzygodzinnego spotkania omówione zostały liczne związki Tarnowa z Ukrainą (datowane już od czasów hetmana Jana Tarnowskiego, XVI wiek). Przywołana została postać związanego z Tarnowem Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora i premiera polskiego rządu, który urodził się na Ukrainie, w Kuryłówce, w obwodzie winnickim, przypomniane zostały historyczne fakty, jak choćby ten, że utworzony przez Semena Petlurę (1879-1926) Rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej na Emigracji miał swoją pierwszą siedzibę w Tarnowie. Działająca wówczas Rada Republiki swoje pierwsze posiedzenie odbyła właśnie w naszym mieście, w 1921. Z nowszych wydarzeń powołano się na fakt, iż 16 października 2015 roku otwarto pierwszą placówkę dyplomatyczną w Tarnowie – Konsulat Honorowy Ukrainy. Przy tej okazji odwiedził nasze miasto ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.
Główną część spotkania wypełniła wymiana opinii, doświadczeń i spostrzeżeń młodzieży, którymi obie strony chętnie się dzieliły. O swojej działalności opowiedzieli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, goście przybliżyli zebranym system samorządów szkolnych na Ukrainie. W Winnicy działa on w oparciu o stowarzyszenie Lider skupiające przewodniczących samorządów miejscowych szkół. Dyskutowano o możliwych formach współpracy polsko-ukraińskiej, np. w partnerskich projektach, a także zastanawiano się nad perspektywą rozwoju Ukrainy w kontekście Unii Europejskiej, do której Ukraina jeszcze nie należy.
Sporo ciekawych i osobistych doświadczeń przekazał uczestnikom spotkania 17-letni Albert Szachajew, który urodził się na Ukrainie, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia, a od blisko 10 lat mieszka wraz z rodziną w Tarnowie, gdzie jest obecnie uczniem Zespołu Szkół Plastycznych.
Przed gośćmi z Winnicy kolejne spotkania i doświadczenia związane z poznawaniem specyfiki życia w naszym kraju – bezpośredniego sąsiada Ukrainy. Dzisiaj (20 kwietnia) nasi młodzi goście z Ukrainy wezmą udział w warsztatach plastyczno-ceramicznych oraz muzycznych zaplanowanych w Pałacu Młodzieży. W finale polsko-ukraińskich warsztatów weźmie udział dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa Bogumiła Porębska.
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku tarnowska młodzież uda się z rewizyta do Winnicy.

fot. Tadeusz Koniarz

Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)
Tarnowska młodz...
Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina) Tarnowska młodzież współpracuje z zagranicą - Tarnów - Winnica (Ukraina)

hala PM GUMNISKA

Hala Gumniska

hala zaprasza... kiedy, co?