Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Tarnów – Trzy Kultury” -  Pałac Młodzieży partnerem projektu  

Tarnowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pałac” rozpoczyna realizację projektu „Tarnów – Trzy Kultury”. Działania będą miały na celu pokazanie wielokulturowej historii Tarnowa, a także propagowanie zdrowego stylu życia i postaw ekologicznych. Projekt składa się z trzech jednodniowych spotkań będących połączeniem wykładów i warsztatów twórczych, prowadzonych przez specjalistów z danych dziedzin i adresowanych do dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół. Na pierwsze spotkanie – poświęcone kulturze romskiej i zatytułowane „Jadą wozy kolorowe” serdecznie zapraszamy gimnazjalistów. Spotkanie odbędzie się 23 września 2015 r. w godz. 9.00 – 13.00 w Pałacu Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24.

Program warsztatów

1. Zapoznanie uczestników z pochodzeniem, przeszłością Romów oraz ich rolą w Tarnowie. Temat przedstawi etnografka Patrycja Hajek

2. Warsztaty taneczne – ukazanie charakterystycznej dla społeczności romskiej afirmacji życia poprzez taniec i śpiew. Działania poprowadzi animator kultury romskiej Janusz Kamiński wraz z zaproszonymi gośćmi.

3. Warsztaty plastyczne. Upcykling przedmiotów - przetwarzanie przedmiotów codziennego użytku na przedmioty artystyczne i dzieła sztuki połączone z wykorzystaniem różnorodnych  technik plastycznych (malarstwo, kolaż, formy przestrzenne). Celem warsztatów jest wykonanie makiety wozu cygańskiego z charakterystycznymi zdobieniami etnograficznymi. Warsztaty poprowadzi artystka Renata Stadler.

Spotkanie jest realizowany w ramach zadania: „Organizacja jednodniowych spotkań edukacyjnych ukazujących historię, kulturę regionu i miasta, powiązanych z promowaniem zdrowego stylu życia oraz postaw ekologicznych”.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Współpraca: Pałac Młodzieży w Tarnowie

 

Patrycja Hajek - adiunkt w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, absolwentka I LO w Tarnowie, kulturoznawstwa przy wydziale Filologii Klasycznej UJ oraz studiów podyplomowych-kultura regionów na wydziale etnologii oraz antropologii kulturowej UJ. W oddziale etnograficznym Muzeum Okręgowego w Tarnowie sprawuje pieczę nad kolekcją oraz archiwum cyganologicznym

Janusz Kamiński - Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Centrum Kultury Romów w Polsce”, działacz społeczny, propagator kultury romskiej, prowadzi zespół muzyczno-taneczny „Romano Ław”

Renata Stadler - absolwentka tarnowskiego PLSP oraz PWSSP we Wrocławiu na wydziale Malarstwo Grafika Rzeźba. Artystka o wszechstronnych zainteresowaniach i różnorodnym warsztacie. Oprócz malarstwa zajmuje się grafiką i ceramiką. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.