Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /stronapm/templates/pm3/functions.php on line 194

Pal bez dymu - pal od góry – spotkanie informacyjne dla tarnowian

Rada Osiedla Piaskówka wspólnie z Pałacem Młodzieży w Tarnowie i Krajową Izbą Kominiarzy - oddziałem Małopolsko-Podkarpackim zapraszają właścicieli pieców węglowych na otwarte spotkanie informacyjne prezentujące metodę "Palenia od góry - czyli palenia bez dymu". Metoda pozwala na oszczędzanie nawet 1/3 węgla oraz zmniejsza zanieczyszczenie pyłami co najmniej o połowę.

 - Na osiedlu Piaskówka przeważają domy jednorodzinne z własnym ogrzewaniem, często są to piece węglowe. Chcemy przekazać informacje jak można w nich ekonomicznie palić, zmniejszając równocześnie zanieczyszczenie. W działaniach rady mocno stawiamy na edukację ekologiczną, tylko wspólnie działając możemy poradzić sobie ze smogiem - mówi Mirosław Biedroń, przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka.

Podczas spotkania w Pałacu Młodzieży o tym jak bezpiecznie "palić od góry", jakie piece są do tego przystosowane będzie mówił kominiarz z wieloletnim doświadczeniem Stanisław Lemek.

 - W co najmniej 1/4 pieców węglowych w Tarnowie można palić od góry. Tymczasem z naszych obserwacji wynika, że z tej metody korzysta bardzo mało osób. Mam nadzieję, że m.in. dzięki takim spotkaniom uda się przekonać więcej tarnowian do ekonomicznego i bezpiecznego ogrzewania - dodaje kominiarz Wiesław Zabawa, prezes Oddziału Małopolsko Podkarpackiego Krajowej Izby Kominiarzy.

Uczestniczy spotkania otrzymają broszury informacyjne przygotowane przez Krajową Izbą Kominiarzy. Przedstawione zostaną także inne sposoby na zmniejszenie zużycie paliwa do ogrzewania budynków.

- Takie działania, jakie podjęła wspólnie z nami Rada Osiedla Piaskówka to także element walki ze smogiem, który ostatnio dał się mocno we znaki mieszkańcom Tarnowa i o okolic. Rozsądne podejście do tematu starań o zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza to także ważny aspekt edukacji. To spotkanie skierowana jest co prawda do osób dorosłych, ale w tarnowskim Pałacu Młodzieży staramy się uświadamiać także naszych wychowanków w kwestiach dotyczących ochrony środowiska i działań proekologicznych. Pamiętamy o tym, że czym skorupka za młodu… Stąd różnego rodzaju konkursy ekologiczne, promocja recyklingu i dbanie o czyste powietrze. - dodaje Jerzy Kosiba, dyrektor Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

 

Spotkanie "Pal bez dymu - pal od góry” odbędzie się w najbliższą środę 25 stycznia o godz. 17:00 w Pałacu Młodzieży (sala 52, II piętro). Wstęp wolny.